Zamknij
REKLAMA

Kłobuck dba o wszystkich, w szczególności o niepełnosprawnych

13:24, 06.04.2019 | D.D
REKLAMA
Skomentuj

Kłobuck dba o wszystkich, w szczególności o niepełnosprawnych

„Śląskie bez barier” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wpierania Organizacji Pozarządowych MOST oraz Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST.

Celem głównym monitoringu było zwiększenie zdolności Gminy Kłobuck do wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych poprzez analizę działań oraz weryfikacja wykorzystania zalecanych przez monitorującego rekomendacji.

13 marca br. burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski odebrał z rąk Agnieszki Budzyńskiej, reprezentującą Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST, raport weryfikacyjny z monitoringu przeprowadzonego w Gminie Kłobuck.

Monitoring w Gminie Kłobuck trwał od 13 lipca do 15 grudnia 2018 r. oprócz Urzędu Miejskiego w Kłobucku badaniem objęto także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Łobodnie, Szkołę Podstawową w Białej, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kłobucku wraz z krytą pływalnią.

Obszary, które podlegały monitoringowi to między innymi: dostosowanie formy informacji do potrzeb osób niepełnosprawnych, działania na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucji, działania informacyjne ukierunkowane na zwalczanie stereotypów, podnoszenie świadomości dotyczącej praw i godności osób niepełnosprawnych oraz promocji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, prowadzenie konsultacji społecznych w instytucji, dostępność przestrzeni publicznych, dostępność usług i urządzeń dla osób niepełnosprawnych, dostępność wydarzeń z zakresu kultury, rekreacji, wypoczynku i sportu oraz działania na rzecz dostępności transportu publicznego i specjalistycznego, organizacja oświaty.

Oprócz monitorowania budynków jednostek podległych gminie Kłobuck, odbyły się spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Kłobuck został oceniony bardzo wysoko w niezależnym raporcie z monitoringu dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami. Od momentu zakończenia monitoringu w Gminie udało się wprowadzić kolejne standardy związane z pomocą osobom z niepełnosprawnościami, np. uruchomiono Centrum Usług Społecznych.

- Gmina Kłobuck będzie stawiana jako wzór dla innych mniejszych gmin, w jaki sposób można pozyskiwać i wykorzystywać środki finansowe na dostosowanie przestrzeni publicznej z myślą o osobach z niepełnosprawnościami – mówiła Agnieszka Budzyńska ze Stowarzyszenia MOST.

Zgodnie z metodologią monitorowane samorządy wybrano poprzez losowanie. Do udziału w projekcie na poziomie województwa zostały zaproszone: Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pięć jednostek administracji zespolonej działającej na poziomie wojewódzkim, sześć gmin miejskich, pięć gmin miejsko – wiejskich, osiem gmin wiejskich, czternaście starostw powiatowych oraz czternaście miast na prawach powiatu.

Burmistrz Jerzy Zakrzewski z przedstawicielką Stowarzyszenia MOST Agnieszka Budzyńską

Burmistrz Jerzy Zakrzewski i Agnieszka Budzyńska

[UMiG Kłobuck]

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone