Zamknij
REKLAMA

156 Rocznica Powstania Styczniowego

21:56, 08.02.2019 | D.D
Skomentuj
156 Rocznica Powstania Styczniowego / [UG Miedźno] / klobuck365.pl
REKLAMA

156 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego ogłoszono wybuch Powstania Styczniowego, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była tzw. branka, ogłoszona na terenie Królestwa Polskiego, czyli przymusowy pobór do carskiego wojska. Tymczasowy Rząd Narodowy wezwał naród do powstania przeciwko Rosji. Już od roku 1860 sytuacja w Królestwie była bardzo napięta. Pojawiały się liczne manifestacje o wydźwięku niepodległościowym i antyrosyjskim. Brutalne rozbijanie protestów przez carat zradykalizowało nastroje. 22 stycznia 1863 r. sześć tysięcy powstańców zaatakowało rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim (w Królestwie stacjonowała 100-tysięczna armia rosyjska). Początek powstania był sukcesem. Powstańcy zaskoczyli Rosjan. Walki oddziałów leśnych były prowadzone w sposób podjazdowy. Wojna miała charakter partyzancki. Stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

W kwietniu 1864 roku aresztowano przywódcę powstania Romualda Traugutta i innych członków Rządu Narodowego. Cztery miesiące później stracono ich na stokach Cytadeli Warszawskiej. Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Jego bilans był tragiczny. Zginęło, lub zostało straconych, ponad 30 tys. powstańców, 40 tys. zesłano na Sybir, a 10 tys. wyemigrowało. Po upadku powstania zlikwidowano autonomię Królestwa Polskiego, wielu miastom odebrano prawa miejskie, co doprowadziło je do upadku, odbierano majątki, a także rozpoczęła się rusyfikacja ziem polskich.

Powstanie, odegrało ważną rolę w historii Gminy Miedźno. 3 października 1863 r. pod Mazówkami stoczono jedną z ostatnich bitew powstańczych. Przeważające siły Rosji rozbiły oddział Powstańczy pod dowództwem kapitana Jana Przybyłowicza i porucznika Konstantego Kraszewskiego (brata pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego) Członkowie oddziału pochodzili z terenu dawnych powiatów częstochowskiego i wieluńskiego. Zginęło 15 Powstańców. Zostali pochowani na cmentarzu  w Miedźnie. Pogrzeb bestialską decyzją służb zaborczych był opóźniony o kilka dni. Ciała bez okrycia były wyłożone na widok publiczny.

W 155 rocznicę bitwy na Mazówkach odsłonięto piękny pomnik w postaci Krzyża. Na pomniku usytuowany jest także ryngraf z Matka Boską Częstochowską oraz Godło Władz Powstańczych łączące symbole wszystkich ziem Rzeczypospolitej Orzeł-Korony, Pogoń – Litwy, Archanioł Michał – Rusi.

Pamięć o Powstaniu i Powstańcach na trwałe wpisana jest w historię gminy. Mogiła Powstańców na cmentarzu w Wapienniku jest pod stałą opieką społeczności szkolnej i władz samorządowych. Przez wiele lat była miejscem, w którym odbywały się uroczystości patriotyczne. Kontynuując tę tradycję Pani Justyna Pośpiech - Dyrektor GOK wraz z Panem Leszkiem Idaszem – Pełnomocnikiem do spraw bezpieczeństwa w hołdzie poległym, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Mogiłą zbiorową 15 uczestników Powstania Styczniowego 1863 r. w Miedźnie, oraz kamieniem upamiętniającym Pole Bitwy Powstania Styczniowego na Mazówkach. Gloria Victis!

[UG Miedźno]

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz