Zamknij
REKLAMA

Plaga nietrzeźwych kierujących. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność na drodze!

11:44, 06.04.2019 | D.D
REKLAMA
Skomentuj

Tylko od początku marca, policjanci z kłobuckiej drogówki zatrzymali 20 kierujących, u których podczas prowadzonych kontroli stwierdzono alkohol. W tej grupie było: 5 nietrzeźwych kierowców, 6 nietrzeźwych rowerzystów oraz 8 kierowców i jeden rowerzysta znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Pamiętajmy, że za kierownicę należy wsiadać trzeźwym i nie ma taryfy ulgowej dla osób, które tłumaczą, że „piły tylko piwo”, a w ich organizmach jest organizmach jest niewielkie stężenie alkoholu.

Niestety pomimo wielu apeli oraz prowadzonych akcji profilaktycznych, w dalszym ciągu po drogach naszego pojazdu poruszają się kierujący, u których podczas prowadzonych kontroli stwierdzono alkohol .

Tylko od początku marca, policjanci z kłobuckiej drogówki zatrzymali 20 osób – kierujących, którym uniemożliwili dalszą jazdę, z uwagi na nietrzeźwość lub stan po użyciu alkoholu.

W tej grupie znalazło się 5 nietrzeźwych kierowców, 6 nietrzeźwych rowerzystów oraz 8 kierowców (w tym jeden kierowca autobusu) i jeden rowerzysta znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Najwięcej, bo aż w siedmiu przypadkach, do zatrzymania dochodziło na terenie Gminy Kłobuck.

Wśród zatrzymanych kierujących znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu najczęściej powtarza się bardzo podobne tłumaczenie swojego nieodpowiedzialnego zachowania. W przypadku porannych kontroli, kierujący wyjaśniają, że „pili dzień wcześniej, a teraz czują się dobrze”, natomiast w przypadku kontroli prowadzonych popołudniu i wieczorem że „wypili tylko jedno piwo kilka godzin wcześniej”.

Pamiętajmy, że za kierownicę należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym. Przepisy prawa nie przewidują taryfy ulgowej dla osób, które tłumaczą, że w ich organizmach jest organizmach jest jedynie niewielkie stężenie alkoholu.

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila

obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Po raz kolejny apelujemy do kierowców o rozwagę i zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, że wsiadając za kierownicę po pijanemu ryzykuje się nie tylko swoje życie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Jednocześnie przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą wysokie grzywny a nawet więzienie.

Kłobucka drogówka zapowiada prowadzenie wzmożonych działań ukierunkowanych na eliminowanie nietrzeźwych kierujących.

Akcje będą w dalszym ciągu prowadzone o różnych godzinach na terenie całego powiatu kłobuckiego.

[

KPP Kłobuck]

(D.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone