Zamknij
REKLAMA

Czy kawa jest zdrowa?

22:32, 31.03.2018 | red.
REKLAMA
Skomentuj

Często od osób, które zaczynają przygodę ze zdrowym trybem życia, słyszymy,że przestały pić kawe. Panuje powszechne przekonanie, że kawa jest szkodliwa. Ale czy to prawda? 

Według National Cancer Institute (wolne tłumaczenie: Narodowy Instytut Raka) napój zmniejsza ryzyko śmierci osób starszych w wyniku ataku serca, ifekcji, a także udaru. Jednakże odnosi się do osób starszych wiekiem. Z kolei według stanowiska Szkoły Zdrowia Publicznego przy Uniwersytecie Harvarda mężczyźni pijący kawę zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty. Według specjalistów z ośrodków naukowych w Szwecji kobiety pijące cztery kubki kawy dziennie ustrzegają się przed rakiem piersi.

Z drugiej strony mówi się, że szkodzi nadmiar samej kofeiny. Dłuższy kontakt zmielonych ziaren z gorącą wodą powoduje przedostawanie się szkodliwych substancji jak kafestol i kahweol, które podnoszą poziom złego cholesterolu i szkodzą wątrobie. Najbardziej szkodliwe są więc kawy przyrządzane na sposób turecki (ziarna zagotowywane z wodą) lub zalewane wrzątkiem. Wychodzi na to, że najmniej szkodząca jest kawa z ekspresu wysokociśnieniowego. 

CNN donosi, że decyzją sędziego Sądu Najwyższego stanu Kalifornia w Los Angeles, że w sklepach, gdzie dostępna jest kawa może pojawić się ostrzeżenie, które informuje klientów o potencjalnym ryzyku zachorowania na raka. Dlaczego? Włądze Kalifornii przechowują listę substancji chemicznych, które uważają za możliwe przyczyny raka. Jednym z nich jest akryloamid, który powstaje, gdy palone są ziarna kawy.

Zdrowa czy nie zdrowa.. Mimo wszystko lepiej nie przesadzać, co za dużo to niezdrowo. W Święta polecamy zbożową z mlekiem.


żródło: 
www.cancer.gov  art.: "NIH study finds that coffee drinkers have lower risk of deat"
www.edition.cnn.com art.: "Coffee may come with a cancer warning label in California"


 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone