Zamknij
REKLAMA

Jak możemy starać się o dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej?

12:37, 20.07.2018 | .

Własna działalność gospodarcza to rodzaj aktywności przedsiębiorców, którzy działają na rynku. Powszechnie twierdzi się, że dzięki prowadzeniu własnej działalności można zarobić znacznie więcej, bo już nawet 4000 netto niż przy standardowej pracy na etacie. Dlatego też coraz więcej Polaków decyduje się na taki rodzaj zatrudnienia.

Pierwsze kroki

Założenie własnej firmy nie należy do rzeczy prostych ani tanich. Trzeba pamiętać, że dla początkujących przedsiębiorców przeznaczone są dotacje na pomoc, wsparcie i rozwój firmy. Poniżej przedstawiamy różne możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

Urząd Pracy

Na dotacje z Urzędu Pracy mogą liczyć jedynie osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie. Składając wniosek o dotacje powinniśmy liczyć się z odmową, ale w takich sytuacjach nie należy się poddawać. Wnioski warto składać kilkakrotnie, do skutku. O pieniądze mogą ubiegać się jedynie osoby, które nie otrzymały wcześniejszego dofinansowania z Urzędu Pracy czy też środków unijnych. Nabory prowadzi się kilka razy w roku, a kwota dotacji jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w danym sektorze gospodarczym. Zazwyczaj wynosi ona od 15 000 do 20 000 złotych.

Jak wygląda proces ubiegania się o dofinansowanie?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w Urzędzie Pracy, następnie jest on akceptowany lub odrzucany. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony – podpisujemy umowę ze starostą, której okres wynosi 12 miesięcy. Kiedy otrzymamy dofinansowanie (jest ono bezzwrotne i jednorazowe), musimy rozliczyć się z otrzymanej kwoty w ciągu dwóch miesięcy od dnia, w którym rozpoczęliśmy swoją działalność. Warunkiem do uzyskania dotacji jest roczna działalność danej firmy. Jeżeli funkcjonuje ona mniej niż rok, przedsiębiorca ma 30 dni na zwrócenie kwoty dotacji.

„Rozwój obszarów wiejskich”

To kolejny program, dzięki któremu możemy starać się o dofinansowanie. Skierowany jest do mieszkańców wsi oraz osób, które są ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przy tej formie dotacji możliwe jest otrzymanie od 100 000 do 300 000 złotych, wszystko zależy od ilości tworzonych miejsc pracy. Co ważne, potrzebny jest również wkład własny, który powinien wynosić przynajmniej 30 %. O takie dofinansowanie może ubiegać się firma, która spełnia warunki narzucone przez ten program. Jak wygląda proces ubiegania się o dotacje? W pierwszej kolejności wypełniamy wniosek w specjalnym generatorze, następnie składamy go w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z wymaganymi załącznikami.

Programy rządowe

Nie należy o nich zapominać, ponieważ są one przydatne różnym grupom, np. absolwentom szkół średnich, osobom, które ukończyły studia. Każdy program ułożony jest w taki sposób, aby jak najpełniej pomóc i wesprzeć. Powstają specjalne projekty dla osób zaczynających swoją przygodę z działalnością gospodarczą.

PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością również mogą liczyć na dofinansowanie, które może wynosić ok. 60 000 złotych. Dotacja skierowana jest do ludzi posiadających status osoby bezrobotnej oraz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone