Zamknij
REKLAMA

Praca a cztery typy temperamentu

12:41, 20.07.2018 | .

Wybieranie zawodu bez uprzedniego gruntownego przygotowania to ogromny błąd. Najlepiej, żeby był on dopasowany do naszych możliwości psychofizycznych, zainteresowań, które posiadamy oraz sytuacji na rynku pracy. W przypadku tego pierwszego czynnika niewiele jesteśmy tak naprawdę w stanie zmienić, ponieważ typ układu nerwowego jest wrodzony. Warto zatem zapoznać się z tym, jakie profesje pasują do danego temperamentu.

 1. Sangwinik

  To osoba przede wszystkim bardzo towarzyska. Dzięki swojej otwartości, wesołości i gadatliwości z łatwością zjednuje sobie ludzi. Można powiedzieć, że ma dar przekonywania, co jest przydatne w wielu profesjach, zwłaszcza w branży reklamowej bądź w sprzedaży. Lubi pracować w zespole oraz współdziałać, dzięki czemu odnajduje się w większości zespołów firmowych. Sangwinik to wielki inspirator, profesja trenera osobistego jest dla niego wręcz stworzona. W przeciwieństwie do niezależnych stanowisk, gdzie kontakt z innymi zatrudnionymi praktycznie nie istnieje, a także do miejsc, gdzie wymagana jest duża uwaga na szczegóły - sangwinicy w wielu sytuacjach mogą przejawiać roztargnienie.
   
 2. Choleryk

  Cechy najlepiej opisujące ten typ temperamentu to energiczność i aktywność. Choleryk przejawia ponadto duże zdolności organizatorskie oraz zawsze ma silne poczucie celu. Charakteryzuje się maksymalną ambicją i uporem, nie będzie pracować za 4100 zł brutto jeśli stwierdzi, że jego wiedza, kompetencje i talenty są więcej warte niż pieniądze, które mu się oferuje. Taki rys osobowości świetnie wpasowuje się w stanowiska kierownicze i prace pełne wyzwań, gdzie zawsze trzeba być w gotowości do przeciwdziałania piętrzącym się trudnościom. Tak więc wskazane są dla choleryka zawody, takie jak menedżer, przedsiębiorca czy dziennikarz.
   
 3. Melancholik

  Perfekcjonista, analityk, samotnik – tymi kilkoma rzeczownikami można wstępnie go opisać. Ktoś, kto świetnie odnajdzie się w pracach wymagających dokładności, pogłębionej refleksji czy skomplikowanych rachunków oraz mających indywidualny charakter. Dzięki silnemu poczuciu obowiązku i sumienności radzi sobie na wielu stanowiskach, jednak jak gdyby specjalnie dla niego istnieją zawody programisty, ekonomisty czy farmaceuty. Sensowną propozycję dla melancholika stanowiłyby profesje artystyczne takie jak na przykład muzyk, choć tu nieodzowny i kluczowy jest rzecz jasna talent. Powinien unikać miejsc, gdzie intensywna współpraca z grupą jest normą.
   
 4. Flegmatyk

  Charakteryzuje się powściągliwością, opanowaniem i spokojem. Jest świetnym słuchaczem oraz obserwatorem, dlatego zawody psychologa czy socjologa są dla niego. Dyplomatyczny, mógłby z powodzeniem pracować jako mediator, np. rodzinny. Ma słabe poczucie celu, ale łatwo dostosowuje się do wymagań innych, dlatego stanowi świetny materiał na podwładnego. Lubi spokój i ciszę, obowiązki wymagające metodycznego podejścia oraz dostosowywać się do ustalonego wcześniej harmonogramu. Świetnie sprawdza się w administracji czy pracy biurowej. Dla niego są też profesje pracownika naukowego i bibliotekarza.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone