Zamknij
REKLAMA

Zawód researchera

12:44, 20.07.2018 | .

Researcher to nikt inny, jak osoba zajmująca się wyszukiwaniem, udostępnianiem i opracowywaniem informacji na zlecenie. Pozyskuje je z różnych źródeł, porównuje i zestawia ze sobą. Jego zawód ma charakter w przeważającej części usługowy. Inna nazwa dla tego zawodu to broker informacji.
 

Specyfika zawodu

Researcher pełni rolę pośrednika pomiędzy osobami szukającymi potrzebnych informacji a samymi zasobami informacyjnymi. Osoba wykonująca ten zawód musi dysponować wiedzą na temat różnych sposobów pozyskiwania niezbędnych informacji, jak również oceniać ich wartość i przydatność. Jak w każdej branży, również w tej występują różne specjalizacje, dlatego researcher może zajmować się wyszukiwaniem informacji z konkretnej branży, np. biznesowej, prawniczej czy sądowej. Podstawowym narzędziem pracy osoby na tym stanowisku jest komputer. Niekiedy zdarza się tak, że część zleceń wymaga od brokera wyjazdu, spotkania, ponieważ opierają się na wywiadzie środowiskowym. Osoba na takim stanowisku może pracować w domu, ale musi pozostać w nieustannym kontakcie ze swoim zleceniodawcą.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

O pracę można się ubiegać w fundacjach, stowarzyszeniach, korporacjach oraz prywatnych przedsiębiorstwach, gdzie dostęp do informacji odgrywa ważną i kluczową rolę. Niekiedy wielu brokerów świadczy swoje usługi jako freelancerzy.

Jakie zadania stoją przed brokerem informacji?

Oprócz tych podstawowych, czyli: pozyskiwania, udostępniania i opracowywania wymienia się także:

  • Przeprowadzanie szkoleń z zakresu wyszukiwania informacji,
  • Odpowiednią selekcję zgromadzonych wiadomości, materiałów,
  • Tworzenie raportów, sprawozdań, baz danych,
  • Aktualizowanie zasobów informacyjnych oraz wartościowanie ich jakości.

Zarobki

Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia pracownika, miejsca pracy oraz ilości uzyskanych informacji. Przyjmuje się, że średnie wynagrodzenie może wynosić nawet 4100 złotych netto miesięcznie. W większości przypadków kwota ta może dojść do ok. 6 000 zł brutto. Jednak, aby osiągnąć takie miesięczne wynagrodzenie należy działać systematycznie i efektywnie. Ciężka praca i wysiłek zawsze się opłaca.

Wymagania stawiane przed brokerem

Przed kandydatami, którzy ubiegają się o takie stanowisko pracy, nie ma jasno sprecyzowanych preferencji. Ważne, aby potencjalny pracownik był komunikatywny, dokładny, cierpliwy oraz zaangażowany w powierzone mu obowiązki. Praktyczne umiejętności w pozyskiwaniu informacji i wyszukiwaniu rzetelnych źródeł nie powinny stanowić dla niego większego problemu. Atutem będzie znajomość języka obcego, za pomocą którego będzie w stanie poruszać się po sieci internetowej.

Jak można zostać researcherem?

Na polskich uczelniach nie ma kierunków, które typowo przygotują do wykonywania takiego zawodu. Przyjmuje się, że takie stanowiska są zajmowane w głównej mierze przez absolwentów: dziennikarstwa, psychologii czy socjologii. To też ciekawe rozwiązanie dla historyków, którzy posiadają umiejętności segregowania i analizy danych. Od niedawna zaczęły funkcjonować studia podyplomowe z takimi kierunkami jak: broker informacji, infobroker oraz zarządzanie informacją.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© klobuck365.pl | Prawa zastrzeżone