Zamknij
REKLAMA

Pierwszy dzień w nowej pracy

15:08, 04.12.2019 | materiały partnera

Pierwszy dzień w nowej pracy zdarza się bez względu na obecny etap kariery. Mierzą się z nim zarówno debiutanci, którzy na ścieżce zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki, jak i wytrawni specjaliści poszukujący nowych wyzwań i możliwości rozwoju. Za każdym razem pierwszy dzień w nowej pracy niesie ze sobą wiele emocji – ekscytacje, ciekawość i stres. Jak go przerwać, by nie przytłoczyły nas nowe obowiązki, miejsce i ludzie, których poznamy.

Do pracy idź z wiarą w siebie i swoje możliwości

Pierwszego dnia zabierz ze sobą do nowej pracy pewność siebie. Przyda się, gdy zderzysz się z listą obowiązków i oczekiwaniami ze strony szefa oraz współpracowników. Pamiętaj, że w danym miejscu nie znalazłeś się przypadkiem. Z mnóstwa ogłoszeń publikowanych m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl wybrałeś oferty pracy najbardziej zbliżone do Twoich kwalifikacji oraz umiejętności. Pomyślnie przebrnąłeś przez cały proces rekrutacji, a skoro praca przypadła właśnie Tobie, byłeś najlepszym kandydatem na to stanowisko.

Nie bój się nowych obowiązków. Skoro szef doszedł do wniosku, że warto powierzyć je właśnie Tobie, posiadasz potrzebne do tego kwalifikacje i umiejętności. Wykorzystaj pierwszy dzień w nowej pracy i nie bój się prosić współpracowników o pomoc i wsparcie, które dodadzą Ci otuchy na stracie. Nie bój się też pytać szefa, czy dobrze rozumiesz jego oczekiwania względem siebie. Dzięki temu unikniesz nieporozumień, które w przyszłości mogą przynieść przykre konsekwencje.

Zadbaj o relacje ze współpracownikami

Nowa praca to nie tylko nowe obowiązki, ale też współpracownicy. Pamiętaj, że od Ciebie zależy, jakie relacje zapanują między wami. Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz, a może mieć ono ogromne znaczenie w rozwoju kontaktów.

Bądź serdeczny i otwarty na ludzi, z którymi będziesz spędzać znaczną część tygodnia i wspólne z nimi realizować wiele projektów. Cierpliwie odpowiadaj na ich pytania pamiętając, że nowi współpracownicy są tak samo ciekawi Twojej osoby, jak Ty ich. Okaż zainteresowanie wskazówkami dotyczącymi pracy i doświadczeniem, którym koledzy z zespołu zechcą podzielić się z Tobą.

Za wszelką cenę staraj się unikać plotek. Zachowaj ostrożność, by nie stać się nieświadomym uczestnikiem biurowych intryg. Bądź transparentny i neutralny. W ten sposób zyskasz sympatie i zaufanie otoczenia. Gdy zauważysz, że rozmowa zmierza ku problemowym torom, dyskretnie wycofaj się z niej lub zmień temat.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop