Zamknij
REKLAMA

Praca w zespole – jakich zasad przestrzegać?

15:15, 08.12.2019 | materiały partnera

W wielu firmach realizowane są projekty, w które angażuje się zespół pracowników. Od tego, jakie relacje panują między nimi, zależy nie tylko atmosfera w firmie, ale też efekty wspólnych działań. To głównie od osób tworzących grupę zależy, jak wyglądać będą ich stosunki z kolegami z pracy – wzajemny szacunek i wsparcie, czy też ciągła, niezdrowa rywalizacja. Jakich zasad przestrzegać, by cieszyć się dobrymi relacjami ze współpracownikami?

Praca w grupie wymaga kompetencji

Umiejętność pracy w grupie jest jedną z kompetencji, o których często wspominają oferty pracy publikowane m.in. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Z punktu widzenia pracodawcy ma ona ogromne znaczenie. Szczególnie, gdy w grę wchodzi efektywna praca całego zespołu.

Pracując w grupie należy pamiętać, że relacje pomiędzy współpracownikami mają ogromny wpływ na efekty ich wspólnych działań. Konieczne jest więc budowanie ich w tali sposób, by mogli oni czuć się w swoim gronie bezpiecznie, mogli liczyć na wzajemne wsparcie i wyrozumiałość, a także dopilnować, by motywująca rywalizacja nie zamieniła się w nie służący niczemu bieg do celu bez względu na zastosowane po drodze środki.

Praca w grupie to wspólne cele

Pamiętaj, że zespół pracowników dąży do wspólnego celu. Własne plany i ambicje schodzą tu na drugi plan. To nie czas i miejsce, by dbać o wspólne interesy. Tutaj liczy się dobro wspólne, odpowiedzialność za kolegów z zespołu i efekty działań grupowych.

Zdarza się, że za realizację projektu lub nie wywiązanie się z planu rozliczany jest cały zespół pracowników. Taka sytuacja kusi, by część swoich obowiązków przerzucić na barki kolegów, którym bardziej zależy na osiągnięciu sukcesów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pewnego dnia zaowocuje przypięciem łatki lenia i osoby uciekającej od obowiązków. Wówczas nie ma co liczyć na życzliwość współpracowników i ich wsparcie w jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej.

Jakimi zasadami się kierować pracując w grupie?

Pracując w grupie zadbaj przede wszystkim o to, by ze współpracownikami komunikować się jasno i w sposób zrozumiały. Dotyczy to zarówno Twoich przekazów, jak i tego, co chcą powiedzieć Tobie koledzy z pracy.

Drugą ważną zasadą jest sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Twoje niepowodzenie może w znaczący sposób wpłynąć na realizacje całego projektu.

Bądź uczciwy wobec współpracowników i miej do nich zaufanie. To podstawa, by otworzyć się na drugiego człowieka i współdziałać z nim.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop