Śląski Uniwersytet Medyczny: jak dostać się na wydział Nauk Medycznych w Zabrzu?

Czy marzysz o karierze w dziedzinie medycyny lub pielęgniarstwa? Chcesz studiować na jednej z najlepszych uczelni w Polsce? Jeśli tak, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach to doskonałe miejsce dla Ciebie. Ta renomowana uczelnia posiada oddział Nauk Medycznych w Zabrzu, który prowadzi studia na kierunkach medycznych, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa. W tym artykule dowiesz się, jak dostać się na ten wydział i czego możesz się spodziewać, studiując w Zabrzu.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, która posiada oddział Nauk Medycznych w Zabrzu. Uczelnia ta posiada bogatą historię i wykształciła wielu wybitnych lekarzy i naukowców.

Historia uniwersytetu

Śląski Uniwersytet Medyczny powstał w 1948 r. jako oddziałem lekarsko-dentystycznym w Zabrzu. Po kilku latach, w 1950 r., oddział ten został przekształcony w samodzielną uczelnię – Akademię Medyczną w Zabrzu. W 2007 roku Akademia Medyczna w Zabrzu została przemianowana na Śląski Uniwersytet Medyczny.

Struktura uniwersytetu

Śląski Uniwersytet Medyczny to uczelnia bogata w tradycję. Posiada ona cztery wydziały: Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Farmaceutyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Stomatologicznym. Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu to oddział Wydziału Lekarskiego, który prowadzi kierunki studiów medycznych, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa.

Profil uniwersytetu

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach posiada profil naukowy, kliniczny i akademicki. W zakresie naukowym uniwersytet prowadzi badania naukowe w dziedzinach biomedycyny, medycyny, farmacji oraz nauk o zdrowiu. W dziedzinie klinicznej uniwersytet posiada własny szpital – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Śląskie Centrum Medyczne im. K. Marcinkowskiego w Raciborzu, gdzie studenci mają możliwość uczestniczenia w praktykach klinicznych. W zakresie akademickim uniwersytet prowadzi duże wysiłki w celu popularyzacji nauki, kształcenia i symulacji medycznej.

Jakie kierunki można studiować na wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu?

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi trzy kierunki studiów: lekarski, ratownictwo medyczne oraz pielęgniarstwo.

Przeczytaj także:  Legenda demonów wodnych Śląska - Utopka i inne śląskie legendy

Kierunek lekarski

Lekarski to najpopularniejszy kierunek studiów wśród studentów, którzy chcą zdobyć wiedzę medyczną. Program nauczania obejmuje naukę anatomii, biochemii, fizjologii, genetyki, immunologii, mikrobiologii, patologii oraz farmakologii. Studenci uczą się również umiejętności praktycznych, takich jak badanie pacjenta, interpretacja wyników badań diagnostycznych czy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Po ukończeniu studiów studenci otrzymują tytuł lekarza.

Kierunek ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne to kierunek studiów, który przygotowuje studentów do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Podczas studiów studenci uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową i jak obsługiwać różnego rodzaju sprzęt medyczny. Po ukończeniu studiów absolwenci mogą pracować jako ratownicy medyczni.

Kierunek pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo to kierunek studiów, który przygotowuje studentów do wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza. Program nauczania obejmuje naukę anatomii, fizjologii, chorób, farmakologii oraz umiejętności pielęgnacyjnych. Studenci uczą się, jak monitorować stan pacjenta, podawać leki, przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne oraz udzielać pomocy w nagłych przypadkach medycznych. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł licencjata pielęgniarstwa.

Jakie są opinie studentów na temat wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu?

Opinie o wydziale lekarskim

Studenci pozytywnie oceniają kierunek lekarski na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Według nich program nauczania jest dobrze zorganizowany i pozwala na zdobycie wiedzy medycznej na wysokim poziomie. Podkreślają również, że na uczelni panuje przyjazna atmosfera i studenci zawsze mogą liczyć na wsparcie pracowników naukowych.

Opinie o wydziale ratownictwa medycznego

Studenci chwalą kierunek ratownictwa medycznego na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu za duży nacisk na praktyczne umiejętności, co przygotowuje ich do pracy w terenie. Podkreślają również, że zajęcia prowadzone są przez doświadczonych ratowników medycznych, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi kolegami.

Opinie o wydziale pielęgniarstwa

Studenci kierunku pielęgniarstwo cenią sobie indywidualne podejście pracowników naukowych do każdego studenta oraz duży nacisk na praktyczne umiejętności. Podkreślają, że po skończeniu studiów łatwo znaleźć pracę zawodową w szpitalach, przychodniach czy domach opieki.

Przewiń na górę