Cięcie laserowe blach – co warto wiedzieć o tej technologii?

Zwykle w opracowaniach dotyczących cięcia blach najwięcej miejsca poświęca się dziś cięciu laserem. Choć jest to technologia wykorzystywana rzeczywiście na szeroką skalę i mająca sporo zalet, to warto pamiętać, że i inne technologie wciąż się rozwijają.

Cięcie laserowe blach – najważniejsze zalety

Zachwyt nad cięciem laserowym jest zrozumiały: szybkie, powtarzalne wyniki, niewielkie straty, imponujący park maszynowy. Jednak cięcie blach na obrabiarkach CNC, a nawet ręczne maszyny do cięcia wciąż mają swoje miejsce. Każda z tych technologii ma swoje cechy wyróżniające, ograniczenia, ale i zastosowania, w których deklasuje pozostałe. 

Cięcie CNC pozwala na obniżanie kosztów przy pracy z relatywnie tanimi materiałami, cięcie blach laserem jest niezastąpione przy produkcji masowej z droższych stopów, natomiast obrabiarki ręczne mogą być idealne przy produkcji krótkoseryjnej lub obróbce elementów nietypowych.

Cięcie laserowe blach – stały rozwój technologii

Sytuacja nie wygląda tak, że starsza technologia osiąga doskonałość i granicę swoich możliwości, a w tym momencie pojawia się kolejna. Rozwój często postępuje równolegle. Owszem, cięcie blach laserem staje się coraz tańsze, ale i obrabiarki CNC wciąż się rozwijają. To oznacza w ich przypadku jeszcze większą precyzję, możliwość obróbki materiałów, które wcześniej były problematyczne, albo nawet tworzenie detali, które nie były możliwe ze względu na stopień złożoności.

To oznacza, że zastanawiając się nad tym, komu zlecić cięcie blach, nie należy skupiać się na samej technologii. Tutaj coraz większe znaczenie ma doświadczenie wykonawców, bo w wielu przypadkach to właśnie oni są w ogóle w stanie zasugerować, z jakich rozwiązań korzystać, żeby osiągnąć pożądany efekt jak najniższym kosztem w krótkim czasie.

Przeczytaj także:  Parking przy lotnisku Modlin - co warto i nim wiedzieć?

Cięcie laserowe blach – dodatkowe działania

O ile cięcie blach ma w wielu projektach podstawowe znaczenie, to trzeba pamiętać, że często na tym się wyzwania nie kończą. Z punktu widzenia podmiotu zlecającego cięcie blach jest to bardzo istotne, ponieważ często poza zleceniem na samo cięcie, zleca się jeszcze wykonanie odpowiednich pomiarów lub przygotowanie detali do dalszej obróbki. Może to być na przykład doginanie wyciętych elementów na prasach krawędziowych albo kontrola jakości na poziomie wyższym niż standardowy dla procedury cięcia w danej technologii.

Tak samo, jak żadna technologia cięcia nie jest doskonała sama w sobie, tak i cały proces technologiczny za każdym razem kalibruje się z myślą o wyniku: połączenie pozornie gorszej metody cięcia wraz z odpowiednią technologią wykończenia detalu może dać przecież lepsze efekty niż samo wycinanie blachy najnowocześniejszą maszyną. I to najlepszy dowód na to, że przy wyborze wykonawcy, który zajmie się cięciem blach, nie warto sugerować się jedynie podstawową technologią. Liczy się całe spektrum możliwości, a nie pojedyncze propozycje z oferty. Do renomowanych firm specjalizujących się w laserowej obróbce blach należy https://stomilex.pl/.

Przewiń na górę