Dlaczego mata lamelowa z wełny mineralnej wygrywa z rozwiązaniami alternatywnymi?

Maty lamelowe z wełny są wykorzystywane do izolacji ogniochronnej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej. Nie jest to oczywiście jedyny materiał, którego można użyć w ten sposób, są jednak konkretne powody, dla których alternatywne rozwiązania dziś są bardzo mocno niszowe.

Mata wełniana lamelowa a pianki poliuretanowe i polistyrenowe

Wełna mineralna lamelowa wygrywa z piankami poliuretanowymi i polistyrenowymi pod względem właściwości ogniochronnych. O ile pianki dość dobrze izolują termicznie, a poliuretanowa również całkiem nieźle pod względem akustycznym, o tyle obie one są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury i zupełnie nie sprawdzają się jako ochrona przeciwogniowa. W wielu zastosowaniach będą więc wystarczająco dobre, ale często nawet wodociągi zabezpiecza się wełną lamelową, która jest po prostu bardziej odporna na działanie wysokich temperatur i się nie odkształca pod ich wpływem, co może mieć miejsce w przypadku niektórych pianek z polistyrenu czy poliuretanu.

Dlaczego celuloza nie wygrywa z lamelową wełną mineralną?

Ciekawą alternatywą dla maty wełnianej może być specjalna izolacja z celulozy. Włókna celulozowe są nasączane odpowiednimi substancjami, co sprawia, że w kontakcie z ogniem zachowują się podobnie do drewna – zewnętrzna warstwa się zwęgli, ale nie dojdzie do zapłonu, a przynajmniej proces ten będzie wymagał naprawdę sporo czasu. Sama celuloza jest też dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, więc pod względem użytkowym często może w pełni zastąpić wełnę mineralną. Są z tym jednak dwa problemy. Po pierwsze jest to gęstość, która w przypadku izolacji z celulozy jest często większa, co wymusza stosowanie innego rodzaju mocowań, a po drugie – chodzi o cenę. Izolacja celulozowa jest zwykle wyraźnie droższa od mineralnej, co jest poważnym problemem, jeśli wziąć pod uwagę skalę inwestycji.

Przeczytaj także:  W jakich branżach stosowane jest frezowanie CNC? 

Wełna mineralna lamelowa a izolacje konopne

Izolacje konopne pod względem izolacyjności akustycznej, termicznej i ogniowej mogą zapewniać podobne właściwości, co wełna mineralna lamelowa. Podobnie jednak jak w przypadku celulozy, tutaj czynnikiem, który będzie ograniczał stosowanie konopi, może być relatywnie wysoka cena. Materiał ten też nie jest szczególnie wygodny do stosowania na większych powierzchniach, gdzie arkusze wełny mineralnej można w łatwy sposób dociąć. Choć jest to materiał tradycyjnie stosowany jako izolacja, dziś dostępność izolacji konopnych jest ograniczona i często na realizację zamówienia trzeba dłużej poczekać, natomiast wełna mineralna przeważnie dostępna jest z magazynu w dużych ilościach.

Czy wełna mineralna jest bezkonkurencyjna?

W wielu zastosowaniach z różnych względów stosuje się dziś niemal wyłącznie izolacje z lamelowej wełny mineralnej, natomiast pozostałe materiały również mają swoje zastosowania. Nie jest rzadkością również ich łączenie – w poszczególnych miejscach na przykład łatwość zastosowania może przesądzać o użyciu innego materiału. Cena również jest zawsze czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy projektowaniu i wykonywaniu izolacji, a to tym ważniejsze, że nie wszędzie i nie zawsze jest wymagana taka sama klasa ochrony i zmienia się też waga poszczególnych czynników ryzyka.

Przewiń na górę