Odwrócona osmoza – co warto wiedzieć o tej technologii?

Uzyskanie czystej, słodkiej wody wymaga odpowiedniej technologii. Od lat najlepszym sposobem, stosowanym zarówno w przedsiębiorstwach jak i u producentów wody butelkowanej, jest odwrócona osmoza. Co się kryje pod tym pojęciem i dlaczego warto wykorzystać właśnie ten system filtrów? 

Odwrócona osmoza krok po kroku

Technologia nazywana odwróconą osmozą to sposób na demineralizację wody, ale bez użycia takich związków jak kwas solny i wodorotlenek sodu. W naturalnych warunkach zachodzi proces samej osmozy – z obszaru o wyższym stężeniu roztwór przepływa przez półprzepuszczalną membranę do obszaru o niższym stężeniu. Cechy błony osmotycznej posiadają np. ludzkie jelita. W połowie XX wieku odkryto jednak, że ten proces można odwrócić.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, woda z zanieczyszczeniami przechodzi przez membranę osmotyczną i zostaje oczyszczona. To właśnie membrana jest kluczowa w tym procesie. Jest bardzo cienkim materiałem o niezwykle niskiej porowatości 0,0001 mikrona. Ze względu na tak niską porowatość, woda pod ciśnieniem napiera na membranę, ale na drugą stronę przedostają się jedynie cząsteczki czystej wody. Zanieczyszczenia, sole i inne cząsteczki pozostają na membranie. 

Systemy odwróconej osmozy są najefektywniejszym sposobem filtracji i korzysta z nich większość przemysłu wykorzystującego wodę. Firmy takie jak https://www.oriontec.pl oferują nie tylko same filtry, ale też implementację i pomoc w zakresie filtrowania wody.

Największe zalety odwróconej osmozy

Dlaczego aż tyle firm i klientów decyduje się na filtrowanie z użyciem odwróconej osmozy? Najważniejszy jest oczywiście efekt końcowy, czyli krystalicznie czysta woda pozbawiona szkodliwych związków chemicznych, bakterii i wirusów. Jednak są też inne zalety tego rozwiązania:

  • Instalacje zajmują niewiele przestrzeni,
  • Proces nie wymaga od klienta magazynowania oraz transportu kwasu i ługu do filtrów,
  • Jest bardzo wydajne i cechuje się niską awaryjnością,
  • Daje możliwość automatyzacji i redukuje konieczność obsługi przez człowieka do minimum,
  • Długa żywotność membran osmotycznych – od 2 do nawet 10 lat.
Przeczytaj także:  Geodezja i jej tajemnice: Kluczowe informacje o sprzęcie geodezyjnym

Jakość systemów odwróconej osmozy jest sprawdzona. Korzysta się z nich w wielu kluczowych branżach i instytucjach: w szpitalach, kotłowniach, ciepłownictwie, stacjach dializ i ogóle przemysłu chemicznego. Odwrócona osmoza nie tylko jest bardzo efektywna, ale też ma niewielki wpływ na środowisko. Należy jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego filtra z odwróconą osmozą. Najlepszym wyborem są rozwiązania certyfikowane – nadają się wówczas nawet do przemysłu spożywczego, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, nawet do 1400 zł.

Przewiń na górę